Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
10 postów 2 komentarze

Wolni i Solidarni

Kornel Morawiecki - Działacz antykomunistyczny. Przewodniczący Solidarności Walczącej. Doktor fizyki.

IDZIE O PAMIĘĆ

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

20 lat temu Polska zawarła z Niemcami Traktat lekceważący pamięć o naszych Bohaterach i Ofiarach. Nie ma w nim mowy o reparacjach wojennych za ponad 6 mln zabitych naszych obywateli....

 

20 lat temu Polska zawarła z Niemcami Traktat lekceważący pamięć o naszych Bohaterach i Ofiarach. Brak symetrii w traktowaniu Niemców w Polsce i Polaków, w Niemczech- to symptomatyczny szczegół. Rezygnacja przez Rząd RP z samego istnienia polskiej mniejszości w Niemczech- to szkopuł bolesny i obciążający polskich sygnatariuszy, ale nie zasadniczy.

W Traktacie nie ma mowy o reparacjach wojennych za ponad 6 mln zabitych naszych obywateli, za wymordowanie polskich elit, za olbrzymie straty duchowe, moralne i materialne, które ponieśliśmy w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny. Utraciliśmy ponad połowę swych odwiecznych ziem. O 20 % zmniejszyło się nasze terytorium. Oddanie przez Niemców Wrocławia, Szczecina i Jeleniej Góry było wojenną rekompensatą na rzecz Związku Sowieckiego, który przemocą oderwał od Polski Lwów, Wilno i Grodno. Konsekwencją napaści i okupacyjnych zniszczeń jest zaniżenie poziomu i jakości życia, które Polacy odczuwają po dziś dzień.

Rezygnacja z reperacji to błąd polityczny dalece poważniejszy od finansowych uszczerbków. Te setki miliardów dolarów za spalone miasta i wsie moglibyśmy „biednym Niemcom” wspaniałomyślnie darować. Moglibyśmy docenić ich porównywalny do tych sum wkład w zagospodarowanie obszaru byłej NRD.

Żyjemy i chcemy żyć w jednoczącej się Europie. W długofalowej perspektywie trwania i rozwoju europejskiej cywilizacji nie chodzi jedynie o partykularne interesy, do czego odwołują się i co podkreślają twórcy traktatu po 20 latach jego stosowania. Chodzi o przyjaźń miedzy dwoma wielkimi narodami: Niemcami i Polakami. A przyjaźń rodzi się i wzrasta w prawdzie.

Niemcy ponoszą główną zbiorową winę, za wywołanie i skutki II wojny światowej. Za zbrodnie faszyzmu i kilkudziesięcioletnie panowanie komunizmu w Europie Środkowo- Wschodniej. Za niewyobrażalne zbiorowe tragedie. Za cierpienia ludzi i narodów podczas i w wyniku tamtej zawieruchy. Również za cierpienia swoich rodaków, którzy tracili życie, mienie i rodzinne pielesze. My, Polacy nie byliśmy i nie jesteśmy temu winni. Dlatego właśnie, dla tej jasności moralnej, która w przyszłości ma oświetlać nasze wspólne dokonania, mamy nie tylko prawo ale i obowiązek domagać się od Niemców zadośćuczynienia. Podobnie jak Żydzi z Izraela. Przecież 3 mln zgładzonych Polskich Żydów w akcji „Endlösung der Judenfrage ” było obywatelami państwa polskiego.

Niestety, w Traktacie tego wszystkiego zabrakło. Za te zasadnicze jego ułomności odpowiada cały rządzący wtedy Polską okrągłostołowy establiszment bezkrytycznie popierany przez elity i media. Personalna odpowiedzialności ciąży po równo na ówczesnym Premierze Krzysztofie Bieleckim i jego Rządzie ze śp. Ministrem Spraw Zagranicznych Krzysztofem Skubiszewskim oraz na Prezydencie Lechu Wałęsie i jego Kancelarii z ówczesnym jej szefem Jarosławem Kaczyńskim.

Przez 20 lat od żadnego z tych i następnych polskich przywódców nie słyszałem wytłumaczenia i usprawiedliwienia tamtych politycznych zaniedbań. Nie było też próby ich naprawy na państwowym poziomie. Szacunki strat wojennych miasta Warszawy, kiedy jej prezydentem był śp. Lech Kaczyński spaliły na panewce.

A tu idzie o więcej niż o pieniądze. Idzie o naszych przodków i nasz wizerunek w oczach własnych i w oczach Europejczyków. Idzie o pamięć. Bez niej, jak napominał bł. Jan Paweł II, narody tracą tożsamość.

 

Kornel Morawiecki

22 czerwca 2011

KOMENTARZE

 • @Kornel Morawiecki
  Dwie drobne poprawki, jeśli wolno:
  1. Niemcy nic nam nie "oddali". Stalin zakreślił wygodną wówczas dla siebie linię.
  2. Szacunki strat Warszawy (opracowane, o ile pamiętam, przez zespół pod kierunkiem W. Fałkowskiego) istnieją, opiewając - powtórzę, o ile pamiętam - na kwotę min. ca. 40 mld PLN+inflacja od 2006 roku.
  Po raz kolejny przegrałiśmy II wojnę światową, mamy za to wielu, którzy doskonale rozumieją niemieckie krzywdy z tego czasu.
  Pozdrawiam.
 • mam tylko jedną, a zasadniczą uwagę. Odpowiedzialnością za wojnę
  obarczyłbym w równym stopniu co Niemców, również ZSRR, w mniejszym stopniu Włochy, i naszych ówczesnych zachodnich aliantów.
 • @Autor
  "Niestety, w Traktacie tego wszystkiego zabrakło. Za te zasadnicze jego ułomności odpowiada cały rządzący wtedy Polską okrągłostołowy establiszment bezkrytycznie popierany przez elity i media."

  Z tego pewnie wynika poparcie dlań też że strony Niemiec.
  Fucha ciecia dla ministra, czy order dla premiera taniej wychodzi.
 • !
  Ulotka-Fides
  Polacy!
  Z naszej tęsknoty za wolną Polską, w której władzę powierzymy najlepszym z nas, stworzyliśmy za naszymi bracmi Węgrami ruch "Fides". Chcemy Polski, w której już nikt nie zaprzeczy krzyżowi, nie zmarnotrawi naszego potencjału i majątku i nie odbierze nam pogody ducha.
  Nasza wizja jest wyrazem marzeń o Polsce opartej na Encyklikach Jana Pawła II, które zostawił nam jako testament i fundament pod budowę Nowego Ładu Bożego na ziemi. Pragniemy być w tym przykładem dla świata.
  Jest wiele do zrobienia, nasz wysiłek chcemy jednak zacząć od najważniejszego, od Intronizacji Chrystusa na Króla Polski, w duchu Bożego Miłosierdzia, posłuszni objawieniom danym siostrze Faustynie, Rozalii Celakównej i wielu innym sługom bożym na całym świecie.
  Polskie szable opatrzone były kiedyś znakiem krzyża i napisem "Z tym znakiem zwyciężysz". Dziś pragniemy pokoju, nie wojny, a Maryję, Królową Polski bierzemy za naszą patronkę i orędowniczkę.
  Tak nam dopomóż Boże Ojcze Wszechmogący. Amen.

  W imieniu ludzi dobrej woli
  Iza Rostworowska

  http://circ.nowyekran.pl/
  _____________________________
  Powklejajcie to na inne portale i strony. Drukujcie ulotki.
  Nawet, jak nie macie wiary, zrobcie ten maly wysilek, dla Polski.
 • @Kornel Morawiecki
  Nic Pan nie napisze przed wyborami? NE staje się dosyć ważny dla kandydatów PiS, wielu już udzieliło wywiadów, albo piszą samodzielnie w blogach na Nowym Ekranie. Proszę się nie obrażać i zachęcić wyborców do głosowania na siebie, na PiS.
 • @armiaharów - Odpowiedzialnoscia za wojne ......
  Wlasnie - Niemcy, ktorym sie akurat nie przelewa, ale sa dumni z gospodarki kraju pytaja sie: "dlaczego wszyscy chca od Niemiec odszkodowan".
  Odpowiadam, ze dlatego, iz nie przyznajecie sie do paktu Ribentrop - Molotowa a wiec bierzecie na siebie cala odpowiedzialnosc takze za glownych koalicjantow - Kto nie byl w tej faszystowskiej koalicji? Ile Amerykanskich firm przyznalo sie nawet do uczestnictwa w Holokaustcie - Ford byl faszysta i zbudowal potege motoryzacyjna hitlerowcow - w jakim stopniu? Kto jeszcze?
  Do dzisiaj Niemcy na swiecie rozpowszechniaja wizerunek Polskiej armii z propagandy Goebelsa a prawda jest taka, ze to uzbrojenie jakie przedstawia sie bylo wyjatkiem, dopiero jak ruszyly zaklady podbitych krajow np Skoda i nasz CEKOP i spowodowano niewolnictwo, powstaly warunki kosztowe do ekspansji.
  Zawdzeczaja to ruskim - paktowi zdrady Europy na rzecz idei niewolnictwa - tym jest fászyzm.
  Lubia myslec, ze pokonali Polska armie w dwa tygodnie i nadal to rozpowszechniaja na swiecie sami w to wierzac bezwzglednie.
  Idea faszyzmu oparta jest na niewolnictwie - gdyby teraz dla tej idei skoncentrowac wszystkie zaklady, moce produkcyjne w Europie - nikt by sie nie oparl, pod warunkiem wprowadzenia niewolnictwa, wylaczenia kosztow socjalnych - cos takiego co znamy z wlasnej ojczyzny. Idea faszystowska zwyciezyla na fali niby biedy w latach 80-tych tak jak bolszewizm w Rosji po Carach.
  Podtekstem tego braku pamieci jest niechec do przyznania sie do zdrady - strawienie glupoty i nazizmu jest latwiejsze.
  Za zdrade Europy, teraz w konkurencji z innymi kontynentami trzeba zaplacic.

  Orlandofurioso - "Stalin zakreslil wygodna wowczas dla siebie linie"
  Trafilem na artykul omawiajacy podzielenie Prus w procesie Norymberskim, autor podkreslal ukrywanie tego faktu prawnego i kontunuacje tej "niewiedzy" - watpie, aby to bylo nieprawda. Kiedys tez wyczytalem, ze Bismarck zagarnal Slask i w´Wielkopolske razem z zachodnimi Niemcami i to spowodowalo szybki rozwoj Prus.
  Finansowanie odbudowy palacu Hohenzollernow przez towarzystwo pod nazwa Pruskie spowodowalo zniechecenie darczyncow z zachodu NRF, trzeba bylo zmienic nazwe.
  Te biliony wpakowane w b. NRD tak samo sa watpliwe jak przejmowanie zamowien na inwestycje w Polsce z UE, z dotacji UE glownie przez firmy Niemieckie - razem z ludzmi i infrastruktura - np energetyka.
  Wydaje mi sie, ze odszkodowanie za pakt zdrady wobec bolszewizmu jest realne.
  Dlaczego doszlo do sutuacj, ze po blokowaniu przenoszenia produkcji, technologii do Polski i naszej swobody zarobkowania w UE - za Odra brakuje kilka mln pracownikow (na wczoraj) a u nas kilka mln stanowisk pracy?
  Przeciez to bezsensowne podnoszenie kosztow obniza w skali masowej konkurencyjnosc UE! Cala argumentacja przeciw Komisji Europy byla bez sensu i kosztem.
  Podobnie nasza rada ministrow (sami geniusze jak Mussolini) postapili w czasie konferencji w Kopenhadze.
  We wlasnym kraju nie umiemy rzadzic - biedni nie odrozniaja posla od ministra a bogaci staraja sie to wykorzystac.
  30 mln nie moze wymusic na garstce rodzin wprowadzenia mozliwosci odwolywania poslow - jest za to wiele zalow i krzywd.
  W UE moga byc takie dysproporcje, ze miesieczna renta wiekszosci jest w wysokosci dniowki brutto robotnika. Nie jest to zniewolenie - forma niewolnictwa? Dzieki temu Polska bedzie bogatsza?
  To dlatego ten ustroj w Polsce a w uproszczeniu Polska wydaje sie taka wstretna i powoduje tak duzo krzywd niczym nieuzasadnionych, tak jakby ktos chcial kraj zlikwidowac - a to sa tylko skutki idei faszystowskich.
  Polacy za duzo nie mysla o demokracji, systemie organizacji zarzadzania - wszystko to obroslo goebelsowskim mitami.
  Premier kreuje sie na cos podobnego do kanclerza a nawet nie moze zwolnic swoich niepotrzebnych pracownikow albo zlikwidowac urzedu zdatnego psu na bude, bo Trybunal Konstytucyjny .... i mamy bankruta ZUS, NFOZ...
  Bankrut a nie polityk trzyma sie nieudacznych niemieckich koncepcj, bo nic innego nie potrafi - nie umie zarzadzac dlatego politykuje.
  To z kolei obrasta mitami jak wodorostami, az wciagnie w glebine biedy.
  Zamiast mitow musi byc konkretna podstawowa wiedza a to co odstawiaja moze byc z tymi konkretami skonfrontowane z obrzydzeniem zreszta.
  Teraz z powodu braku umiejetnosci potrzebnych w konkurencyjnosci Polacy sami wymyslaja pakt rusko - niemiecki.
  Jak bedzie sie nazywal?
  A2 budowano od konca, aby uniemozliwic niemieckim wojskom polaczenie z konnica Putionnego?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31