Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
10 postów 2 komentarze

Wolni i Solidarni

Kornel Morawiecki - Działacz antykomunistyczny. Przewodniczący Solidarności Walczącej. Doktor fizyki.

POLSKI CUD

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wybór dr Łukasza Kamińskiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej to dobra, ważna wiadomość dla Polski. Dla całej Polski.

Wybór dr Łukasza Kamińskiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej to dobra, ważna wiadomość dla Polski. Dla całej Polski. Czy nie przesadzam? Tłumaczę i wyjaśniam.

O kompetencji, pracowitości, o naukowej rzetelności stosunkowo młodego Prezesa mówią wszyscy. Do tego dodajmy kryształowy charakter, patriotyzm i szacunek dla wartości. Ze świecą trzeba by szukać podobnych mu osób na podobnie eksponowanych stanowiskach. Ale waga tego wyboru nie wyczerpuje się na przymiotach, na sprawdzonych dotychczasową karierą zaletach nowego Prezesa.

Przypomnijmy krótką historię procesu, którego ten wybór stał się zwieńczeniem .U jego podłoża leżał polityczny zamiar wyrwania IPN-owi zębów. Skazanie Instytutu na stan podobny do jego pierwszego pięciolecia pod kierownictwem prof. Leona Kieresa. Wtedy Instytut, który powstał 10 lat za późno, pracował na wolnych i najczęściej jałowych obrotach. Spełniał oczekiwania potężnego lobby pookrągłostołowego, które lustrację fałszywie blokowało w imię godności. Honor miał być przypisany komunistom i agentom. Po wojnie, o niepodległość, wiadomo, walczyła reakcja i bandyci. A podziemie po 13 grudnia - to oszołomy.

Prezesura Janusza Kurtyki, kandydata Platformy wybranego wspólnymi głosami posłów PO i PiS była jak haust świeżego powietrza. Faktyczna próba przywrócenia narodowej pamięci. Dziesiątki opracowań i przypomnień rzeczywistych polskich bohaterów.

Wyszła też głośna i potrzebna, oparta na dokumentach książka Centkiewicza i Gontarczyka o wątpliwej przeszłości Lecha Wałęsy. To wywołało polityczną furię. Prezydent Wałęsa był przez 20 lat zwornikiem środowisk stawiających praktyczną tamę lustracji. Korzystając z kończącej się kadencji Kurtyki rządząca PO zaplanowała nowelizację ustawy o IPN. Aby skutecznie uniemożliwić „powtórkę z Kurtyki”. Na zaplanowany zamiar nałożyła się tragedia smoleńska. Zginął ś.p Janusz Kurtyka. Wydawało się, że wszystko pójdzie gładko. I szło. Aż do wskazania przez Radę IPN kandydatury Kamińskiego na Prezesa. Kopciuszek – Królewną? Dacie wiary?!

I stał się polski cud. Sejm olbrzymią większością, głosami PO, PiS i części sejmowej drobnicy kandydata zatwierdził. W tym zgodnym głosowaniu tkwi główne znaczenie tej nominacji dla kraju. Chciejmy wierzyć, że to zwiastun całej serii koniecznych, i jak się okazuje możliwych , zmian dla Polski. Że zaczęliśmy przełamywać szkodliwe i wydawałoby się nieprzełamywalne podziały między obozami PO i PiS. Podziały politycznie wygodne dla obu partii i ich kierownictwa. Kamiński nie należy ani do jednego, ani do drugiego obozu. On należy do obozu wytrwałej pracy, śmiałości w myśleniu i fachowości w działaniu. Nade wszystko należy do obozu prawdy.

Ponad rok temu w oświadczeniu broniącym IPN przed zapowiadanymi zmianami prosiłem swoich kolegów z Platformy działających jak i ja w podziemiu lat 80 o uszanowanie polskiej pamięci. Zawiodłem się, bo fatalną nowelizację przeprowadzono przy ich aprobacie. Ale teraz po wyborze dr Kamińskiego odsuwam próżne żale. Teraz wraca nadzieja. Na dobry, na coraz lepszy IPN. Więcej, świta nadzieja na lepszą, nie przepołowioną Polskę – wspólną Ojczyznę wszystkich Polaków.

Kornel Morawiecki

11 czerwca 2011

KOMENTARZE

 • @Kornel Morawiecki
  Wreszcie coś optymistycznego!

  Kompetentny, pracowity, o naukowej rzetelności, kryształowego charakteru, patriota, który ma szacunek dla wartości.

  Nie wierzyłem po wyborze, czy mam się cieszyć, czy nie.

  Pana autorytet pozwala mi nie mieć już wątpliwości co do pańskiej oceny:
  "Ze świecą trzeba by szukać podobnych mu osób na podobnie eksponowanych stanowiskach".

  Cieszę się!
 • Autor
  Są rzeczy na niebie i ziemi..... Ale jesteśmy przed wyborami. Gdyby PO odrzuciła tę kandydaturę byłaby kolejna awantura i oskarżenia o krycie agentów. Prezes jest dobry ale ograniczonego rok temu IPN.
 • @Tomasz A.S.
  Moim zdaniem ten ostatni cytat jest bardzo pesymistyczny ale z Kamińskiego też się cieszę.
 • @
  Zobaczymy, zobaczymy...
 • @R.Zaleski
  jeżeli ta prezesura będzie kontynuacją pracy śp prezesa Janusza Kurtyka to być może jest to znak... powiew nadziei... znak, że otępione durnie posiadające większość w sejmie przejrzały na oczy i zaczęli dostrzegać to, co ich głosami robią naprawdę ich tak zwani liderzy... droga do potępienia... być może część z nich się odwróci i powie... spieprzyliśmy prawie wszystko, najwyższy czas się opamiętać... i przynajmniej teraz przestaną szkodzić ciągnąc kraj na dno...Pozdrawiam.
  p.s: a wywoływania awantur to się oni raczej nie boją... generują ich mnóstwo w każdej dziedzinie życia i państwowości.
 • @Tomasz A.S.
  "Ze świecą trzeba by szukać podobnych mu osób na podobnie eksponowanych stanowiskach".

  Jak by Diogenes z Synopy szukał ludzi po naszym sejmie to by chyba szybko musiał nowe świece dokupywać. To smutne ale warto sobie z tego zdawać sprawę... jak się czuje dno pod nogami to przynajmniej jest się od czego odbić.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • @Avern
  Kandydata wybrała Rada IPN a ta jest ok (w wiekszości). Potem PO, bo to jej głosowanie jest zaskoczeniem a oni głosują na smsa (podobnie jak wszyscy) miała do wyboru tak, nie , wstrzymać się.
  Wybrali tak i wszyscy ich chwalą. Wybraliby nie i wszystkie media prawicowe by po nich jechały. Blogosfera też. Do wyborów 4 miesiące a oni mają od początku roku czarną serię - czego się nie tkną to źle. Może w obecnej sytuacji nie mogli sobie pozwolić na kolejny minus.
  Jak wygrają a IPN będzie podskakiwał, to mu kasę obetną (po raz kolejny) albo kompetencje ograniczą, jak ostatnio.
 • Wybór Prezesa IPN
  Poznałam ostatnio kilku kandydatów na to ważne dla państwa polskiego stanowisko i też bardzo się cieszę, że to właśnie dr Łukasz Kamiński został wybrany Prezesem IPN. Niezwykle kompetentny, znający materię, którą się zajmuję dogłębnie. Obserwowałam też, jak miał zorganizowany wydział i biuro, którym dotychczas kierował - nowocześnie, dynamicznie. Pracownicy biura świetnie dobrani, odpowiedzialni za wykonywaną pracę, kreatywni, przyjaźni - pracowali w bardzo dobrej atmosferze, mimo dużego pośpiechu w danym momencie.

  Dzięki kompetencji dr Kamińskiego zostało zaoszczędzone mi wiele niepotrzebnej pracy i poszukiwań w zbiorach. Naprawdę dobry kontakt.

  W rozmowie powiedział z nadzieją, że jeśli każdy z nas będzie uczciwie wykonywał to, co do niego należy, to wiele dobrego można zrobić dla Polski. Powołał się na przykład Janusza Kurtyki.

  Życzę Panu, dr. Łukaszu Kamiński, wielu sukcesów dla dobra Polski. Cieszę się i raduję z Kornelem Morawieckim z Pana wyboru na Prezesa IPN.
 • Będę optymistą jeżeli PO straci władzę, wpływy, bo jednak negatywnie wpłynęli na IPN
  Na razie zaciekawione oczekiwanie, szanse dostanie, ale jeżeli będzie taki jak Kieres, to będzie miał bilion razy bardziej przerąbane, bo inne czasy są, internet, większa świadomość. Ludzie się nie certolą, to podpadnie to jest wyklęty od zdrajców, poprańców itd

  Co Pan zamierza w polityce w tym roku wyborczym? Proszę nie kombinować nic z komitetem gdzie jest PJN, tam poparcie będzie NIEMOŻLIWE, zostaną zbiorowo z tego powodu zbojkotowani, zniszczeni w sieci. Podobnie tam gdzie jest Korwin Mikke jako lider całego komitetu. Samodzielny start też odradzam. Jedyną szansą jest projekt wokół NE.

  Jeżeli kogoś trudno przypisać do jakiejś półki, jeżeli jest AŻ TAK POPRAWNY, neutralny światopoglądowo, to ma poglądy bliżej jednak UD-UW-PO z automatu. Dlatego PO go zaakceptowało? Endeka też by odrzucili przecież.
 • To dziwna przerwa w grach wojennych PO.
  Jestem zaskoczony. Zbyt ważny dla animatorów PO przyczółek i zbyt wiele bojów stoczono by teraz oddać tak o. Pański optymizm nie udziela mi się.

  Nie wierzę w dobre intencje PO. Taka kategoria nie istnieje dla Grasiów, Gradów i Garbarczyków.

  Pierwsza myśl: zapewnili sobie nieformalną kontrolę.

  Druga, niewykluczająca pierwszej: poprawienie wizerunku przed wyborami. Mimo "zaprzyjaźnienia" wszystkich już mediów całkiem odlecieć nie mogą bo jest internet.

  Trzecia, znów niesprzeczna z poprzednimi: zorientowali się, że ich wyborcy mogą teraz zagłosować na SLD. IPN nadal przypominający o tym czym był PRL i "awangarda robotnicza" z której wyrósł SLD warte odpuszczenia tego stanowiska.
 • Cud?
  Panie Kornelu aż tak bym z hurra optymizmem nie przesadzał. Pan dr Ł. Kamiński jest najlepszym z czwórki zgłoszonych kandydatów wybranym przez Radę IPN. Jego zapatrzenie w dzieło poprzednika napawa faktycznie optymizmem, ale proszę pamiętać o tym, że to jednak Rada IPN ma zgodnie ze znowelizowaną ustawą decydujący wpływ na kierunek działań Instytutu. Poza tym dr Kamiński już trochę jednak zmienił ocenę wspomnianej przez Pana książki Cenckiewicza i Gontarczyka. Żeby nie spełniło się powiedzenie, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Dlatego proponuję ostrożność w formułowaniu tak jednoznacznie wspaniałych opinii.
  Kwestia połączenia sił PełO i PiS w tym głosowaniu zwiastunem możliwego przełomu w stosunkach między obu partiami? Pan raczy żartować.
  Ps. Czy zna Pan odpowiedź na pytanie dlaczego Antoni Macierewicz wstrzymał się od głosu w tym właśnie głosowaniu?
 • @Marek Kajdas
  Kim Pan jest, żeby udzielać rad, co do wyborów politycznych Kornelowi Morawieckiemu?

  On jest bohaterem, mądrym i szlachetnym człowiekiem, wielkim patriotą - państwowcem, mężem stanu. Zrobi to, co dla Polski będzie najlepsze.

  A Pan? ma bardzo kiepsko poukładane w głowie, nie mówiąc o braku wychowania.
 • @R.Zaleski
  "Wybraliby nie i wszystkie media prawicowe by po nich jechały. Blogosfera też. Do wyborów 4 miesiące..." ależ to jest czytelny sygnał, że się jeszcze z opinią i blogosfera liczą... jak pójdą na całość to będą mieli w dupie opinie ludzi blogosfery i nawet prasy zagranicznej. i wtedy prawdopodobnie się zacznie. uważam, że jest to możliwe przy ryzyku wylania się na światło dzienne całości niuansów w sprawie zdarzeń smoleńskich. podejrzewam prowokację odwracającą uwagę na przykład rozlew krwi przypisany "kibolom" i obarczenie winą opozycji... dowody się znajdą i delegalizacja się usprawiedliwi potem będzie jazda bez trzymanki na całość... bo o dobrobyt i majątki kilku milionów spadkobierców prlu i ubecji posowietskiej tu idzie.

  Przepraszam autora blogu za zejście z głównego wątku.

  P.s: wyrazu szacunku i wytrwałości dla Pana Kornela.
 • @Halszka
  "Kim Pan jest, żeby udzielać rad, co do wyborów politycznych Kornelowi Morawieckiemu?..."...nie mówiąc o braku wychowania..."

  Czapki z głów panowie i młodzieży przed dumną kobietą z zasadami.

  Pozdrawiam nieśmiało.
 • @Halszka
  Nie rup kapliczki, kapliczka jest na wiesz którym blogu.

  Dr Kamiński niech się bierze za robotę. Jak zfinalizuje sprawę Bolka Wałęsy to wtedy powiem, że jest dobry.
 • @contessa
  Jak to się mówi: "Po owocach ich poznacie).
  :-))
 • @Janko Walski
  5* !
 • @raven59 & @ contessa
  Właśnie!
 • @Avern
  Lepiej mieć o sobie mniejsze mniemanie, niż na to się zasługuje, niż zbyt wielkie. Więcej skromności. "Znaj proporcjum mocium Panie".

  Ja też Pana pozdrawiam i dziękuję za dobre słowo.
 • @contessa
  Co to znaczy "rup"? Kapliczki są bardzo potrzebne. A na tym blogu o którym ja wiem i Pani wie, to jest wyjątkowo wysokiej klasy kapliczka i często tam wchodzę, żeby podnieść swój poziom duchowy, intelektualny i oczyścić swój umysł i duszę. Dziękuję Circ, że chce się jej dla nas pisać. Kapliczki to są bardzo eleganckie miejsca.
 • @raven59
  Ależ oryginalna myśl. Sam Pan na to wpadł? I po co takie bzdety pisać?
 • Pan Kornel Morawiecki
  Układność PO odczytuje jako wyciszenie nastrojów przed wyborami. Jeśli wygrają, czego im nie życzę, będą z pewnością dalej "wyciszać" IPN. Oni nigdy nie byli zwolennikami odkłamywania naszej historii nie mówiąc już o lustracji. Cieszy wybór pana dr. Łukasza Kamińskiego, oby miał jak największą swobodę w docieraniu do prawdy. Serdecznie pozdrawiam.
 • @
  Sądzę, że już PO lustracji i agenci mogą wreszcie spać spokojnie.
  PRZECIEŻ TYLKO O TO W TYM WSZYSTKIM TU CHODZIŁO>>>>
  tak mącić przez wiele lat aby wszyscy zapomnieli o co była ta walka.
  AdNovum
  ps. poparcie SW dla kandydatury typowego technokraty bez poglądów chyba rozwiewa wcześniejsze wątpliwości dotyczące określonych podejrzeń będących tajemnicą poliszynela.
  Niedobrze!!!
 • @
  Dobry prezes mniej pieniędzy.

  Panie doktorze a co z panem Słomką?
 • @AdNovum
  Dlaczego pisze Pan/Pani, że dr Łukasz Kamiński jest technokratą i nie ma poglądów? Rozmawialiście o czymś może?
 • @Halszka
  Nowy prezes IPNu po pierwsze jest młody. I żadna siła nie powie że jest uwikłany w jakieś sprawy związane z tym czy innym ugrupowaniem. I to jest to. Życzę mu wszystkiego najlepszego w jego pracy jako nowemu prezesowi IPN.
 • Z Bolkiem lekko przesadził....
  Witam,
  Przeczytałem całość radosnego komentarza Kornela, któremu wydaje się, że dość dobrze zna nowego szefa IPN-u, ale chyba nie za bardzo, gdyz .... pominięto ważny element znajomości tematu jakim było wychwalanie pod niebiosa TW Bolka, którym jak wszystkim wiadomo jest Lech Wałęsa. Myślę, że to zadecydowało o Jego wyborze i to nie wróży nic dobrego instytucji jaką jest IPN...
  Pozdrawiam
 • Oceniał ten wybór będę po efektach. Choć musze przyznać
  że mam cicha nadzieję, ze to nie jest kolejny nawrócony przez PO. Jego przeszłość jest ok. Ale nie tacy ludzie dali sie uwieść władzy, dlatego poczekam z ocena tego wyboru rok czasu.
 • @Janko Walski
  Jak ktoś z interesownych powodów robi dobrze- to dobrze
 • @Mirek
  Głosowaniami moich konspiracyjnych kolegów Antka Macierewicza (wstrzymał się), Staszka Huskowskiego (był przeciw) jestem oburzony

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31